خرید و فروش انوع تجهیزات ، ادوات ریلی

شماره تماس:09131058980

سوزن یک وسیله کوچک اما پر کاربرد حتی برای تعمیر و نگهداری خطوط ریلی

سوزن ریل

سوزن تنها وسیله ای برای خیاطی و دوختن لباس ها نیست. سوزن ریل راه آهن (Railroad switch) یک وسیله مکانیکی جالب و پرکاربرد است که به ماشین های ریلی  امکان تغییر از یک مسیر به مسیر دیگر را در تقاطع‌ها فراهم می‌سازد. شاید کمتر نام سوزن ریلی راه آهن به گوش تان خورده باشد اما باید بدانید که این سوزن ها یک وسیله مهم و کاملا حیاتی است. سوزن ریلی يا دستگاه تعويض خط، عمل جا بجایی ورود و يا خروج از خطي به خط ديگر را ميسر مي سازد. سوزن ریلی راه آهن یکی از نقاط ضعف خط محسوب می شود و بایستی نسبت به نگهداری و تنظیم و نظافت آنها توجّه کافی مبذول نمود. در غیر این صورت به جهت  حساسیت خاص سوزن راه آهن، امکان وقوع سانحه در روی آنها به دور از انتظار نخواهد بود . خطوط راه آهن همواره در معرض تشدید و خطر هستند و اغلب سوانح در روی سوزن اتفاق می افتد. لذا این وسیله کوچک اما حیاتی، جهت تنظیم سلامت و ایمنی قطارها به کار می رود و بایستی برنامه کاری منظم در جهت رفع نواقص آنها تنظیم و اعمال نمود. لذا به جهت اهمیّت نگهداری و نظافت سوزن ریلی پیشنهاد می نماید علاوه بر بازدید کمیسیون سوانح منطقه، با برنامه ریزی مناسب و به موقع، هر ماهه حداقل دو بار سوزنهای راه آهن منطقه توسط اکیپی متشکل از افراد یا معاونین نگهداری خط و علائم و سیر و حرکت بازدید و رفع نواقص گردد. به کسی که سوزن راه ‌آهن را نگهبانی می‌کند و مسئول قطع و وصل ریل‌ها در هنگام عبور قطارها، سوزن بان می‌گویند. در ادامه به بررسی انواع سوزن ریلی راه آهن، نحوه عملکرد سوزن و اجزا آن و نحوه ی بازدید از سوزن و تجیزات ریلی راه آهن خواهیم پرداخت.

انواع سوزن ریلی در راه آهن

تاكنون طراحي هاي مختلفي در جهت توليد و بهره برداري از سوزن های راه آهن به عمل آمده اما متداول ترین و پرکاربرد ترین سوزن دو راهه ساده است كه در وضعيت هاي مختلف استقرار می یابد و قادر به تامين ارتباط خطوط موازي هم سطح و يا غير هم سطح ايستگاه ها و ترمينال هاي راه آهن مي باشد. قسمت حساس متحرك سوزن كه ارتباط بين محور خط اصلي و خط انشعابي را تامين مي‌كند تيغه يا زبانه نامیده ميشود. در بیشتر مواقع این قسمت از سوزن ریلی آسیب می ببیند و می شکند پس افراد باید در حین کار دقت نمایند و کار خود را به سرانجام برسانند

سوزن هاي مورد استفاده راه آهن ها به شرح زير مي باشد:

– سوزن دو راهه ساده: شامل دو راهه راست و چپ

– دو راهه درقوس: شامل دو راهه انشعاب از داخل و خارج قوس

–  سوزن قرينه

–  سوزن سه راهه راست و چپ

–   سوزن يك طرفه

–  سوزن تقاطع چليپا

–  سوزن چليپاي يك طرفه (يك زبانه)

– چليپاي دو طرفه (دوزبانه) سوزن

–  سوزن مركب

– سوزن تقاطع چپ و راست

– سوزن تقاطع چهار طرفه

اجزا یک سوزن ریلی

تراورس های سوزن

ریل بند یا تراورس به تکیه‌گاه بتونی یا چوبی یا فولادی می‌گویند که ریل‌ ها روی آن بسته می‌شود.  وظیفه تراورس ایجاد یک بستر برای ریل است که نیرو های وارده از ریل را به زیر سازی منتقل می‌کند. در گذشته ‌ای نه چندان دور، ریل‌ بند های فولادی بیشترین استفاده را در راه آهن داشته اند.  این نوع ریل بندها به دلیل هزینه ی زیاد تولید و عمر‌ مفید کمتر، امروزه کاربرد زیادی ندارد.  ریل‌بند های چوبی از لحاظ نرمی و سهولت تردد قطارها، مزیت بسیاری بر انواع دیگر دارند.  ولی این گونه ریل‌بند هزینه‌های تولید زیادی داشته و بیشتر در کشورهایی استفاده می‌شوند که تولید چوب در آن ها مناسب و ارزان‌تر است.

ریل پهلویی سوزن

ریل پهلویی، فولاد گداخته شده ای است که به صورت دو رشته موازی روی ریل‌ بندها نصب می‌شود. ریل‌ها و تراورس‌ها به وسیله پیچ‌ها و پا‌بند به همدیگر بسته شده و سازه واحدی به نام بست خط یا (Panel)  را به وجود می‌آورند.

تکه مرکزی

قطعه ای از جنس فولاد خاص ضد سایش است که ابعاد آن 4 متر است و به روش ریخته گری برای اولین بار در کشور زیر نظر دانشکده راه آهن دانشگاه علم و صنعت ایران تولید شد.

زبانه های سوزن

زبانه های سوزن نقاط ضعف سوزن می باشد و بیشتر سوزن ها از این ناحیه آسیب پذیر هستند پس افراد باید در نگهداری از آنان کوشا باشند.

صفحات سرسره (پایبند)

تثبیت ریل روی تراورس با  «پابند» انجام می‌شود که به دلیل اهمیت آن در نگهداری ریل و جلوگیری از لغزش آن و دیگر موارد فنی، باید داری مشخصات ویژه‌ای باشد.

مشخصات یک سوزن ريل با کیفیت

ريل سوزن بايستي داراي خصوصيات زيرباشد:

–  مقاومت تحمل بارو وسایل را داشته باشد.

-مقاومت لازم وكافي درمقابل نيرو را داشته باشد.

–  جوشكاري ريل و يا بستن آن با وصله امكان پذير باشد.

 بازدید ازسوزن ریلی چگونه انجام می شود؟

– قبل از نظافت سوزن بایستی به وسیله شابلون نقاط ناترازی و افتادگی و زیر خالی موجود در آنها شناسایی و رفع عیب گردد.

-اندازه چسبندگی زبانه سوزن به ریل پهلویی بررسی و تنظیم گردد . عدم چسبندگی زبانه به ریل پهلویی منجر به سانحه خواهد شد و با ایجاد این مشکل فنی ممکن است جان هزاران هزار انسان به خطر بیافتد. پس چسبندگی زبانه سوزن به ریل پهلویی نباید حداکثر از دو میلی متر بیشتر باشد. نوک زبانه سوزن بایستی هشت میلی متر پائین تر از ریل پهلویی قرارگیرد چنان چه ابتدای زبانه سوزن با ریل پهلویی برابر هم قرارگیرند، امکان خط به خط شدن واگن و خروج ازخط به دور از انتظار نیست .

– ماشین سوزن و متعلقات مربوطه به وسیله مسئولین تنظیم و نظافت شود .

– تراورس های سوزن به خصوص تراورس های طویل شکسته شده در زیرتکه مرکزی تعویض شوند .

– کلیه جرم گرفتگی زبانه و ریل پهلویی و صفحات سرسره و تکه مرکزی که قبلاً آغشته به گازوئیل گردیده و با کاردک و برس سیمی پاک وتمیزگردد.

– گل و جرم های حاصل از نظافت سوزن ها، باید از اطراف سوزن و داخل خط جمع آوری و به بیرون ریخته شود تا سوزن را آلوده ننماید.

– سطح مقطع انتهاي ريل ها، ريل هاي پهلوئي سوزن ها باید با دولايه رنگ ضد زنگ نوع (Lineoil paint) رنگ گردد.

– انتخاب ريل مناسب در ميزان عمرسوزن عامل بسیار موثری است.

تجهیزات ریلی ایمن سازان صنعت ریلی سپاهان یکی از بهترین و با کیفیت ترین شرکت ها در عرصه تولید و توزیع محصولات ریلی است. شاید این سوال به ذهنتان برسد که چرا تجهیزات ایمن سازان ریلی سپاهان؟ شرکت ایمن سازان صنعت ریلی سپاهان از بهترین مواد اولیه و با بهترین کیفیت برای ساخت محصولات خود استفاده می کند و دارای خدمات ویژه و ارسال برای راحتی مشتریان و خریداران خود می باشد. برای مشاهده محصولات شرکت ایمن سازان صنعت ریلی سپاهان به فروشگاه مراجعه نمایید.

تماس با ما

برای تهیه، نگهداری و یا بازسازی سازه های ریلی خود توسط تیم مجرب ایمن سازان صنعت ریلی سپاهان با شماره 09131058980 تماس حاصل فرمایید.

شما می توانید برای تهیه ادوات ریلی ، تجهیزات ، موتور الات و همچنین برای انجام پروژه ها با ما در ارتباط باشید. . شرکت ایمن سازان بزرگترین شرکت در صنعت ریلی کشور